Konec platnosti certifikátu EET nebo ukončení EET

Dojde-li k ukončení platnosti certifikátu EET na vašem počítači, hlási GRAND při každém pokusu o odeslání tržby na portál EET chybu. Situaci můžete vyřešit dvěma způsoby:

1) Vypnutím odesílání tržeb na portál EET MF (tuto variantu použijte i při ukončení EET)

Zvolte menu Konec - Firma - Firemní údaje. Ve formuláři s firemními údaji stiskněte tlačítko EET.


Číst dál: Konec platnosti certifikátu EET nebo ukončení EET

Chyba při odesílání mailů z GRANDu nebo DOSPrintu v 64 bite Windows

Ve Windows 64 bite se obvykle instalují mailové programy Outlook nebo Thunderbird v 64 bite verzi. Bohužel se 64 bite verzí neumí pracovat podpůrné knihovny programů GRAND, DOSPrint a Tisk ve Windows. Pokud chcete odesílat maily (například faktury zákazníkům) přímo z těchto programů, instalujte mailové klienty v 32 bite verzi.

Grand ve Windows 10 (32 bite) - i po automatické aktualizaci

Spustíte-li Grand ve Windows 10 ve 32 bitové verzi, zobrazí se chybová zpráva: NTVDM has encountered a System Error.Problém je způsoben tím, že  v tomto operačním systému byl inovován program CMD.EXE, který se používá pro DOSovské povelové soubory a který přestal být s některými programy kompatibilní.
Naštěstí Microsoft v systému ponechal i původní verzi, kterou je pouze nutné ručně aktivovat.

Číst dál: Grand ve Windows 10 (32 bite) - i po automatické aktualizaci

Po aktualizaci Windows 10 nebo po přechodu z nižší verze Windows nelze v GRANDu používat myš

Jestliže po aktualizaci Windows 10 nebo po přechodu z nižší verze Windows nelze v GRANDu používat myš, vstupte do vlastností zástupce GRANDu (ukážete na ploše na ikonu programu, stisknete pravé tlačítko myši a v menu zvolíte poslední nabídku Vlastnosti).
V záložce Možnosti vypněte Režim rychlých úprav a Režim vkládání.

GRAND nelze spustit po aktualizaci počítače na novější verzi Windows

V případě, že se přeinstaluje operační systém Windows (ve verzi 32 bite) na novější a zástupce pro spuštění GRANDu je z původního operačního systému pouze překopírován, může se stát, že je zástupce nefunkční a účetnictví nelze spustit. Důvodem je zřejmě nekompatibilita spouštěcích ikon v jednotlivých verzích Windows. Řešením je založit spouštěcí ikonu znovu ručně a do nové ikony přenést především spouštěcí povel (cíl), výchozí adresář pro spuštění, rozložení formuláře, písmo (font a velikost) a případně ikonu.

Grand ve Windows 8.1 občas nejde spustit

Používáte-li Grand ve 32 bitové verzi Windows 8.1, může se stát, že program nelze spustit i několikrát po sobě. Dávkový soubor se sice rozeběhne, ale zastaví se ještě před spuštěním vlastního účetnictví.

Problém způsobuje přiřazení jen jednoho jádra spouštěnému procesu. Řešením je úprava spouštěcí ikony, kde odstraníte první polovinu příkazu.

Postup

Ukažte kurzorem myši na ploše Windows na ikonu, kterou Grand spuštíte a stiskněte pravé tlačítko myši.
Rozbalí se kontextové menu, v němž zvolte poslední nabídku Vlastnosti.
V údaji Cíl změňte původní příkaz C:\GRAND25\SETCPU.EXE C:\GRAND25\G25.BAT  odstraněním první poloviny na: C:\GRAND25\G25.BAT

Instalace Grandu ve Windows 7

32 bitová verze

1) Nastavení velikosti formuláře

V operačním systému je problém především s celoobrazovkovým režimem, který již není podporován a proto je nutné Grand provozovat ve formuláři. Jeho velikost změníte ve vlastnostech zástupce (spouštěcí ikoně), kde zvolte písmo Alis Fand například o velikosti 24. Pokud toto písmo není instalováno, postupujte dle článku Ztráta českých znaků na obrazovce ve Windows 7

Číst dál: Instalace Grandu ve Windows 7

Grand a Norton antivirus

Norton antivirus se zapnutou funkcí SONAR považuje program WINPROC.EXE z adresáře Grandu (např. C:\GRAND21) za nebezpečný a odtraňuje jej. WINPROC.EXE je spouštěn například při tisku, aktualizacích, stažení informací o partnerovi z ARES, načtení denních kurzů a podobně. Pokud tyto funkce přestaly pracovat a máte instalovaný Norton antivirus, nalezněte ve Windows na liště úloh vpravo ikonu Norton antiviru, ukažte na ni a stiskněte pravé tlačítko myši. V menu zvolte nabídku historie posledních položek. Zde překontrolujte, zda nebyl WINPROC.EXE odstraněn a případně jej obnovte s vyloučením jeho dalšího odstranění.

Tuhnutí Grandu na počítačích s vícejádrovým procesorem

Na nových počítačích s vícejádrovými procesory může docházet k zamrzání Grandu. Problém odstraníte tak, že:
1) budete instalovat update na verzi alespoň 18.031 nebo si stáhnete program SETCPU.EXE (viz níže uvedené řešení pro starší verze Grandu)
2) ve vlastnostech spouštěcí ikony Grandu, kterou máte pravděpodobně umístěnou na ploše Windows, změníte původní povel například z

Číst dál: Tuhnutí Grandu na počítačích s vícejádrovým procesorem

Ztráta českých znaků na obrazovce ve Windows 7

Ve Windows 7 je chyba způsobující v Grandu "vypadávání" českých znaků na obrazovce po tisku pomocí PRNFILE.EXE, načtení informací z ARES a podobně. Chyba se projevuje v případě, že je v zástupci Grandu nastaven true type font (například Lucida console). U rastrového písma k potížím nedochází, ale protože rastrové písmo poskytuje jen malé velikosti okna aplikace, není vhodné. Řešením je použití upraveného fontu, například Alis FAND od firmy Alis spol. s r.o. z České Lípy, která jej poskytuje k bezplatnému používání.

Číst dál: Ztráta českých znaků na obrazovce ve Windows 7

© 2022 Daniel Redlich software
Vytvořeno v Joomla 3.9