Tiskárna tiskne místo českých znaků paznaky

Jestliže Grand provozujete v operačním systému Windows a tisknete na laserovou nebo inkoustovou tiskárnu, použijte pro řešení problémů s češtinou program DOSPrint.

GRAND při tisku pracuje v tzv. textovém režimu, kdy se používá česká znaková sada obsažená přímo v tiskárně. Textový režim je odlišný od režimu grafického, v němž tisknou programy z Windows a další grafické programy (včetně editoru T602). Proto se může stát, že v tiskových sestavách z Windows jsou české znaky zobrazeny správně, zatímco při tisku z účetnictví jsou místo nich vytištěny patvary.

Nejprve s pomocí příručky k tiskárně překontrolujte, zda tiskárna obsahuje českou znakovou sadu. U většiny nově koupených tiskáren je k dispozici Latin II a jediný problém spočívá v její inicializaci. Tiskárny totiž obsahují osm a více znakových sad a jako výchozí je nastavena sada ASCI nebo US.
Při použití kódování LatinII u tiskáren HP a kompatibilních stačí spustit účetnictví a v menu Konec - Nastavení - Příkazy tisku u příkazu tiskáren HP kódu LATIN2 zadat do údaje Odeslat před každým tiskem hodnotu 1, u kódu NORMAL hodnotu 2.
U ostatních tiskáren vybavených českou diakritikou je zapotřebí postupovat podle návodu k tiskárně. Její nastavení lze provést z ovládacího panelu na tiskárně, instalací a spuštěním obslužného programu pro DOS, nastavením DIP přepínačů tiskárny.

Pokud tiskárna není vybavena českou diakritikou, lze v DOSu a Windows 95, 98 použít konverzní program, který pro účely tisku odstraní háčky a čárky.
Na první instalační disketě programu Grand naleznete freewarový program CVPRINT, který slouží k odstranění diakritiky při tisku na tiskárnu. Program překopírujte na pevný disk a zařaďte jej do spouštěcí dávky účetnictví. Konverzní program se ovládá tak, že se spouští s parametry. Bude-li spuštěn bez parametrů, vypíše seznam všech přípustných voleb. Příklad:
Konverze z kódu Kamenických do prostředí bez háčků a čárek: CVPRINT /KAG
Konverzi z Kamenických do LatinII: CVPRINT /KL

Příklad povelového souboru G21.BAT s konverzí diakritiky z Latin do Kamenických:

KB16 cz, 852
C:
CD C:\GRAND21\
DPAKBD.COM /T20 /I
CVPRINT /LK
GRAND21.EXE +X
CVPRINT /u
CD \

Konverze bude pracovat v prostředí DOSu, Windows 95. Ve Windows 98 pouze v případě, že nejsou úlohy systému DOS řazeny do fronty.