Instalace Grandu ve Windows 7

32 bitová verze

1) Nastavení velikosti formuláře

V operačním systému je problém především s celoobrazovkovým režimem, který již není podporován a proto je nutné Grand provozovat ve formuláři. Jeho velikost změníte ve vlastnostech zástupce (spouštěcí ikoně), kde zvolte písmo Alis Fand například o velikosti 24. Pokud toto písmo není instalováno, postupujte dle článku Ztráta českých znaků na obrazovce ve Windows 7

2) Ostatní možné problémy

Snížení zatížení procesoru by mělo být součástí povelového souboru automaticky vytvořeného instalátorem, ruční změna je popsaná v článku Snížení nároků na procesor ve Windows XP.
Obdobně instalátor upraví spouštěcí ikonu, aby na vícejádrových procesorech nedocházelo k zatuhávání účetnictví, při ruční instalaci se řiďte popisem dle článku Tuhnutí Grandu na počítačích s vícejádrovým procesorem.
Další problémy souvisí například s ochranou systémových složek - například nelze ukládat soubory do hlavního adresáře systémového disku a podobně.

64 bitová verze

64 bitová architektura neumožňuje spustit tzv. DOS aplikace, mezi něž Grand patří. Provozování je možné pouze pomocí virtuálních operačních systémů, tedy druhého operačního systému instalovaného do Windows7.

Grand verze 22 automaticky nainstaluje i prostředí DOSBOX, ve kterém pak bude účetnictví spouštěno. Instalace probíhá bez nutnosti zásahu uživatele. Prostředí DOSBOX nepodporuje sdílení souborů a z tohoto důvodu jej není možné použít pro síťovou verzi.

Pro síťové použití Grand nebo jeho starší verzi použijte následující virtuální prostředí. K dispozici jsou především tyto nástroje:
 

 • Windows Virtual PC - nefunguje ve verzi Windows 7 Home Premium 64 bite.

  Návod k instalaci virtual PC:
  1) Přejděte na stránku http://www.microsoft.com/windows/virtual-pc/download.aspx, kde zvolte verzi vašich Windows 7, stáhněte oba soubory a nainstalujte je v určeném pořadí.
  2) Ve Windows 7 zvolte /Start /Všechny programy /Windows Virtual PC /Prostředí XP Mode.
  3) Po přechodu do prostředí XP Mode standardně nainstalujte Grand.
  4) Ikonu s Grandem, která je umístěna na ploše, překopírujte v prostředí XP Mode do složky Documents and Settings /All Users /Nabídka start.
  5) Dále v prostředí XP Mode nainstalujte tiskárnu, DOSPrint, Tisk ve Windows a případně další potřebné programy (v tomto režimu nelze využívat programy instalované ve Windows 7). 
  6) Ukončete prostředí XP Mode pomocí tlačítka Ctrl+Alt+Delete.
  7) Ve Windows 7 zvolte /Start /Všechny programy /Windows Virtual PC /Aplikace prostředí XP Mode a přeneste zástupce Grandu na plochu.

    Další informace k Windows XP Mode naleznete v češtině například zde: http://windows.microsoft.com/cs-CZ/windows7/install-and-use-windows-xp-mode-in-windows-7  

 • VirtualBox - bezplatný virtuální stroj, pracuje na všech edicích Windows 7. Na instalovaný operační systém (např. Windows XP) musíte mít licenci.
 • VMwarePlayer - -//-
 • DosBox - emulátor DOS (další operační systém se již neinstaluje), výhodou je relativně nenáročná instalace, je nutné upravit spouštěcí soubor Grandu. V tomto režimu není u starších verzí GRANDu (21 a níže) podporována automatická aktualizace Grandu z webu, spolupráce s dalšími programy (EPodání, ARES) a podobně. Grand nelze v režimu DOSBOX spouštět v síťové verzi !!!