Ztráta českých znaků na obrazovce ve Windows 7

Ve Windows 7 je chyba způsobující v Grandu "vypadávání" českých znaků na obrazovce po tisku pomocí PRNFILE.EXE, načtení informací z ARES a podobně. Chyba se projevuje v případě, že je v zástupci Grandu nastaven true type font (například Lucida console). U rastrového písma k potížím nedochází, ale protože rastrové písmo poskytuje jen malé velikosti okna aplikace, není vhodné. Řešením je použití upraveného fontu, například Alis FAND od firmy Alis spol. s r.o. z České Lípy, která jej poskytuje k bezplatnému používání.

Instalaci fontu zajišťuje instalace Grandu od verze 20.030. Sami si jej můžete nainstalovat sami takto:


1) Stáhněte si archivní soubor http://www.alis.cz/uploads/assets/alisfand-100.zip a rozbalte jej do pomocného adresáře (složky). Soubory naleznete i na instalačním CD Grandu 21 a výše.
2) Zobrazte si složku s rozbalenými soubory, klikněte na soubor alisfand.ttf pravým tlačítkem myši a v menu vyberte volbu Nainstalovat.
3) Ve výše uvedeném adresáři spusťte soubor alisfand.reg, na formuláři s hlášením o přidání informací do systémového registru zvolte Ano.
4) Upravte spouštěcí ikonu (zástupce) účetnictví Grand: ukažte kurzorem myši na zástupce GRANDu na ploše, stiskněte pravé tlačítko myši a v menu, které se zobrazí, zvolte poslední nabídku Vlastnosti. Zobrazí se formulář, který má v horní části záložky. Zvolte záložku Písmo, kde nastavte písmo na Alis Fand o velikosti například 24. Velikostí písma se mění rozměr okna ve formulářovém zobrazení.Zde je podrobný návod na instalaci včetně obrázků.

Firmě Alis tímto děkuji za laskavost.