MPSV potvrdilo na žádost vydavatelství ANAG, že se pro výpočet exekucí a dalších srážek zvyšují pro rok 2022 normativní náklady na 7.935 Kč.

Pokud jste již vyhotovili únorové mzdy s exekucemi nebo srážkami dohodou, nabídne program při aktualizaci datových struktur účtované firmy na verzi 32.201 tisk seznamu únorových mezd se srážkami za předpokladu, že jste doposud měli nastavené normativní náklady na 6.815 Kč. Nechte seznam vytisknout a v uvedených mzdách nechte srážky znovu přepočítat dle PDF rozdílové příručky.
Zároveň program nabídne tisk i seznamu lednových mezd, u nichž bude vhodné dořešit "přeplacené exekuce". V seznamu jsou pro úplnost uvedeny i přednostní srážky dohodou. Podrobnosti naleznete opět v rozdílové PDF příručce.

Oproti verzi 32.200, která byla na webu krátce ke stažení, je v PDF příručce upravena kapitola řešení "přeplacených exekucí". Pro řešení nápravy lze s ohledem na četnost problému předpokládat další právní výklady.

Tato nepříjemná situace byla způsobena atypickým, nešťastně formulovaným zákonem 17/2022, který i přední právníci zabývající se dlouhodobě problematikou srážek pochopili opačně, než jak bylo nakonec prezentováno ministerstvy.